Čeština kolem nás

Karel Čapek

… A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě …

Karel Čapek

Dnes už dovedeme mj. přesně spočítat, že z bohatství slovní zásoby češtiny, které lze odhadovat na statisíce jednotek, K. Čapek užil v celé své literární i publicistické tvorbě „jen“ cca 70 tisíc slov (F. Čermák a kol., Slovník Karla Čapka, 2007). Běžný mluvčí jich aktivně užije ještě podstatně méně. Důležité ale není,  kolik slov zapojíme do své komunikace, podstatnější  je,  jak s nimi a s jazykem vůbec zacházíme, jak vyjadřujeme své myšlenky a city. Karlu Čapkovi se asi málokdo vyrovná, nicméně všichni bychom měli spět k poučené, citlivé a kultivované práci s jazykem, u lingvistů se to předpokládá jaksi samo sebou.

Tato rubrika nabízí studentům a všem čtenářům, aby se s ostatními podělili o postřehy týkající se dnešního užívání češtiny. Všímejte si jazykových novot, sledujte prohřešky proti spisovné češtině i pravopisné normě v textech, kterým dodržování kodifikovaných podob náleží, přemýšlejte nad vyjadřovacím  balastem,  jazykovými manipulacemi apod.

Vybrané příspěvky od studentů

Narazili jste na zajímavou chybu nebo překlep?

Vaše postřehy rádi zveřejníme (pod jménem odesilatele nebo anonymně).

Kontakt: vojtovaj@phil.muni.cz. Jako předmět uveďte Čeština mezi námi. Ukázky posílejte nejlépe ve formátu jpg.

Prosíme, nezasílejte poukazy na jazykové prohřešky, které byste pouze převzali z internetových zdrojů sledujících podobnou problematiku.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info